fbpx

המדריך לניכור הורי

 ניכור הורי מהו?

ניכור הורי הוא תופעה הרווחת בקרב כ- 25% ממקרי הפרידות והגירושין של הורים לילדים. במסגרת התופעה, בשל יחסים עכורים בין ההורים, אחד ההורים, (לרוב – האם אשר לה זמני שהות מוגדלים), פועל במכוון על מנת לסכסך בין הילדים להורה השני ולהסית אותם נגדו. הילדים המושפעים מההורה המנכר מגיבים בריחוק ועוינות אל ההורה השני, ופעמים רבות מנסים להמעיט מלהיות אתו בקשר, ואף מסרבים לפגוש אותו בכלל.

ההשלכות הקשות של הניכור ההורי

לתופעת הניכור ההורי השלכות קשות על המשפחה כולה. מעבר לפגיעה בהורה המנוכר, אשר נמנע ממנו הקשר עם ילדו וההשתתפות בגידולו, ההסתה כנגד ההורה השני, והריחוק ממנו, עלולים לפגוע קשות בנפש הילד, לחבל בהתפתחותו הרגשית והקוגניטיבית, ולשבש את כל תפיסת התא המשפחתי שלו.

ניכרו הורי – מעורבות בתי המשפט

בתי המשפט רואים בחומרה רבה מאוד את תופעת הניכור ההורי ולרשותם מספר אמצעים על מנת לטפל בה:

טיפול נפשי – בשלב הראשון בית המשפט יכול להפנות את הצדדים המעורבים, ההורים ו/או הילדים, לטיפול נפשי אצל גורם מקצועי כפסיכולוג או מטפל, במטרה להביא לחידוש הקשר עם ההורה המנוכר ולטיפול בהשלכות הנפשיות שהותירו ההסתה והניכור. כמו כן, בית המשפט יכול להפנות את ההורים גם ליחידת הסיוע או למגשר על מנת שיפתרו את הסכסוך ביניהם.

סנקציות כלכליות  – כדי להרתיע את ההורה המנכר ניתן לבקש מבית המשפט למשפחה ובתי הדין הרבניים להטיל עליו סנקציות כלכליות בגין הפרת זמני השהות, בעקבות הניכור.

העברת המשמורת – במקרים קיצוניים בסמכותם של בתי המשפט למנות לקטין אפוטרופוס בדין ו/או להעביר את המשמורת לידי ההורה המנוכר.

הפחתת תשלום המזונות – עפ"י הדין העברי, במידה וילד מסרב לקיים את הסדרי הראייה ולפגוש את אחד ההורים, בית המשפט עלול להכריז עליו כ"ילד מורד" וההורה יכול לטעון כי אינו חייב לשלם עבורו מזונות. במצב זה על בית המשפט להכריע האם הטענה אכן מהווה עילה להפחתת המזונות או ביטולם. 
בית המשפט ינסה להבין את מקור הסכסכוך בין הילד להורה המנוכר, ובפרט האם סיבת הסכסכוך היא באשמת אחד ההורים, והאם הילד אכן רוצה בעצמו בניתוק, או שנכפה עליו לבקש זאת.
בדרך כלל שלילת מזונות היא נדירה וחריגה ובפרט כשמדובר בילדים צעירים. התרחיש הנפוץ יותר הוא הפחתת מזונות. כמו כן בנושא זה קיים פער בין עמדות הערכאות המשפטיות – בתי הדין הרבניים נוטים לבטל את דמי המזונות יותר מאשר בתי המשפט לענייני המשפחה.
חשוב לזכור כי הפחתת מזונות הינה סנקציה כלכלית אולם נמצא כי הביטול מפחית את הסיכוי לתיקון הקשר.

היות וניכור הורי הוא נושא טעון ורגיש, המצריך טיפול מקצועי הן בפן המשפטי והן בפן הרגשי, יש חשיבות גדולה לבחירת עורך הדין משפחה בעל ניסיון והיכרות רחבה עם הכלים המשפטיים השונים, ובפרט על השלכותיהם על הילדים, בטווח המיידי ובטווח הארוך.

התמודדות עם ניכור הורי
כאשר מתעוררת בעיה של ניכור הורי חשוב מאוד להתייחס אליה באופן מידי ולחתור לפתרון מהיר ככל הניתן, מאחר וככל שחולף הזמן, הנזקים לנפשו של הילד וליחסיו עם ההורה המנוכר גדלים, ועלולים להיות בלתי הפיכים.
אם הבחנתם שילדיכם חשופים לניכור הורי מומלץ לפנות מיידית לעורך דין משפחה שיש לו הידע, הניסיון והכלים כדי לייצג אתכם מול בית המשפט, ולכוון אתכם אל אנשי המקצוע המתאימים שיעזרו לכם למזער את הנזקים שנגרמו לילדים ולקשר ביניכם.

 

לקבלת ייעוץ מקצועי בנוגע לניכור הורי
פנו אלינו לטלפון 050-5076507

 

עו״ד קובי ישראל
משרד עורכי דין

קובי ישראל משרד עורך דין הינו משרד בוטיק מוביל המתמחה בתחום דיני משפחה וניהול משברים במשפחה, לרבות גירושין, צוואות וירושות, עזרה וסיוע לאנשים בחובות בהוצאה לפועל וחדלות פירעון (פשיטת רגל).
 המשרד הוקם ע"י עו"ד קובי ישראל, אשר הינו בעל ידע עשיר ועתור ניסיון בתחום דיני המשפחה. במסגרת עבודה זו הוא מלווה מאות תיקים שונים ואף מייצג לקוחות דרך משרד המשפטים – סיוע משפטי.

טלפון

050-507-6507

שעות פעילות

א׳ - ה׳ 09:00-18:0

למידע נוסף השאירו פרטים