fbpx

הסכם ממון – חשיבות והסבר מפורט

חיוב הוצאות למי שגרם הפסד בידיעה או בשוגג

הסכם ממון

עריכה של הסכם ממון לפני הנישואין או במהלכם וכן עריכת הסכם חיים משותפים לזוגות ידועים בציבור, מאפשרות לבני הזוג להגיע להסכמות, לתאם ביניהם ציפיות מראש, ובמקרה של פרידה או גירושין – להסדיר בקלות את חלוקת הרכוש ביניהם, ללא מאבקים משפטיים מתישים ויקרים.

הסכמי ממון מסדירים בין היתר, את חלוקת הנכסים שבני הזוג צברו לפני כניסתם למערכת היחסים, וכן את חלוקת הנכסים שצברו במהלך החיים המשותפים, מתנות והלוואות שהתקבלו מבני המשפחה ועוד. הסכמים אלו חשובים במיוחד כאשר אין איזון במשאבי ההון והנכסים שהצדדים צברו לפני תחילת מערכת היחסים, וכן במצבים של פרק ב' ופרק ג', בהם לבני הזוג יש ילדים מקשרים קודמים.

לאחר עריכת הסכם ממון לזוג נשוי יש לאשר אותו בפני שופט בבית משפט לענייני משפחה ואילו הסכם ממון או הסכם חיים משותפים לזוג שאינו נשוי יש לאשר בפני נוטריון.

למה חשוב לערוך הסכם אצל עורך דין משפחה בעל ניסיון בתחום

היות ולהסכם הממון / החיים המשותפים, יכולות להיות השלכות כלכליות משמעותיות מאוד על רמת החיים של הצדדים המעורבים, לטווח של שנים רבות, כדאי מאוד להיוועץ בעורך דין מנוסה, שליווה בעצמו זוגות רבים ומכיר גם את החקיקה והפסיקה. עורך דין משפחה בעל ניסיון בעריכת הסכמי ממון והסכמי חיים משותפים, יוכל להנחות אתכם, מתוך הידע שלו ומתוך ניסיונו, כיצד להגן על עצמכם מפני תרחישים שונים, שאותם לא תמיד ביכולתכם לצפות מראש.
בנוסף, מאחר והסכם הממון מובא לאישור בית המשפט, יש חשיבות לוודא שההסכם אכן מנוסח באופן תקין, כולל את כל הרכיבים אשר חייבים להיות בו, ואינו כולל הנחיות למצבים אליהם ההסכם מנוע בחוק מלהתייחס, כמו הנחיות הנוגעות לפטירה ולילדים שעדיין לא נולדו.

מהם הנושאים אותם מסדירים בהסכמי הממון והחיים המשותפים?

  1. הגדרת כוונות ההתקשרות ויחסי הממון של הצדדים תוך התייחסות למקרים בהם יש התנגשות בין הוראות ההסכם להוראות החוק.
  2. תקופות של מועד מימוש של זכות איזון משאבים. כל צד יכול לבקש מהאחר לנסח בהסכם הממון מועדים שונים למימוש זכויות של איזון משאבים, וזאת הן למקרים המנויים בחוק, והן על פי הסכמה אחרת.
  3. רכוש נפרד ורכוש משותף – אזכור הרכוש הנפרד שהביא אתו כל אחד מהצדדים, ופירוט של מידת השיתוף בו, מה קורה עם חליפין שלו (מכירת דירה, השבחתה, הטלת עיקולים, עלייה בערכה וכו) ומתי, אם בכלל, יהפוך למשותף?
  4. התייחסות לשיתוף בחובות והתחייבויות.
  5. ציון מועד תחילת הקשר הזוגי ומועד תחילת השיתוף הרכושי, באם ישנו.
  6. ציון הסנקציות שינקטו בגין אי קיום הוראות ההסכם.
  7. הגדרת מנגנון לפתרון מחלוקות ולפירוק הקשר במקרה של פרידה או גירושין – האם פונים למגשר, לעו"ד, ליועץ זוגי ועוד.
  8. הגדרת המנגנון לביצוע שינויים בהסכם.
  9. נושאים נוספים הרלבנטיים לבני הזוג ולקשר ביניהם.

לסיכום, על מנת להיות ערוכים לתרחיש של פרידה, וגם כאשר יש ילדים מקשרים קודמים, חשוב מאוד לערוך הסכם ממון או הסכם חיים משותפים מבעוד מועד, קרוב ככל האפשר לתחילת הקשר. מומלץ להיעזר בעורך דין משפחה בעל ניסיון עשיר בעריכת הסכמי ממון, אשר ישכיל להבין את צרכי הצדדים ויוודא כי ההסכם נותן להם מענה, וכי שני הצדדים מבינים את הנאמר בחוזה ומסכימים אתו. 

עו״ד קובי ישראל
משרד עורכי דין

קובי ישראל משרד עורך דין הינו משרד בוטיק מוביל המתמחה בתחום דיני משפחה וניהול משברים במשפחה, לרבות גירושין, צוואות וירושות, עזרה וסיוע לאנשים בחובות בהוצאה לפועל וחדלות פירעון (פשיטת רגל).
 המשרד הוקם ע"י עו"ד קובי ישראל, אשר הינו בעל ידע עשיר ועתור ניסיון בתחום דיני המשפחה. במסגרת עבודה זו הוא מלווה מאות תיקים שונים ואף מייצג לקוחות דרך משרד המשפטים – סיוע משפטי.

טלפון

050-507-6507

שעות פעילות

א׳ - ה׳ 09:00-18:0

למידע נוסף השאירו פרטים