fbpx

הסכם גירושין

בית הדין הרבני | פסיקות חשובות | תביעת גירושין וגט | ייצוג בבית הדין הרבני | טוען רבני מומלץ | עורך דין צוואות | וירושות עורך דין ירושה | עורך דין צוואות

הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא הסכם המעגן את הסכמות בני הזוג לגבי נושאים שונים הנוגעים לפרידתם. עריכת הסכם הגירושין אצל עורך דין או מגשר, מייתר את הצורך ליישב את הסכסכוך בין כותלי בית המשפט, וחוסך לשני הצדדים זמן רב ועלויות משמעותיות. כמו כן הכנת ההסכם מאפשרת לבני הזוג לנהל ביניהם משא ומתן ולהגיע בעצמם לפתרונות הנכונים עבורם, מבלי להיות תלויים בתכתיבי בית המשפט.

אישור הסכם גירושין

לאחר עריכת הסכם הגירושין יש לאשר את ההסכם בבית הדין הרבני או בבית משפט לענייני משפחה. זאת על מנת לתת להסכם תוקף של פסק דין מחייב אותו ניתן לאכוף. אישור הסכם גירושין בבית דין רבני או בית משפט למשפחה, הינו הליך קצר, ובני הזוג אינם נדרשים להגיע במהלכו לפגישות ביחידת הסיוע.

לאחר שהסכם הגירושין אושר ניתן לערוך בו שינויים על ידי הגשת בקשה לערכאה המשפטית שאישרה אותו. כמו כן ניתן להגיש תביעה לביטול הסכם גירושין אך הביטול מתאפשר רק לעיתים נדירות, בנסיבות חריגות כמו חתימה בכפיה או בתרמית.

עריכת הסכם גירושין

מאחר ולהסכם גירושין, השלכות כלכליות ואישיות מרחיקות לכת וארוכות טווח על בני הזוג ועל ילדיהם, מומלץ מאוד להסתייע בעריכת ההסכם, בעורך דין משפחה בעל ניסיון ובקיאות בפסיקה. עורך הדין יוכל לצפות את צרכי הצדדים, יכוון אותם להסכמות שיתנו לצרכים מענה מיטבי, יסייע להם לגשר על הפערים ביניהם, וידע לערוך את ההסכם באופן שיקבל את אישור בין הדין או בית המשפט.

מה כולל הסכם הגירושין?

הסכם הגירושין כולל התייחסות לנושאים הבאים:

  • חלוקת הרכוש, הזכויות וההתחייבויות שצברו בני הזוג
  • חלוקת זכויות סוציאליות (פנסיה, קצבאות ילדים ועוד)
  • הסדרי המשמורת על הילדים וחלוקת זמני השהות בין ההורים
  • דמי מזונות הילדים
  • מנגנון הסדרת מחלוקות עתידיות בנוגע לילדים
  • הסכמות לגבי הליך הסדר הגט

חלוקת רכוש

חלק זה של ההסכם עוסק באופן חלוקת הרכוש שצברו בני הזוג לרבות: כספים בחשבונות הבנקים, נכסי נדל"ן, כלי רכב, זכויות סוציאליות, הכנסות מהשקעות, ביטוחים, זכויות עסקיות וכן חובות והלוואות.    

לאופן חלוקת הרכוש יתכנו השלכות משמעותיות על מצבם הכלכלי העתידי של בני הזוג, ולכן פעמים רבות נושא זה מהווה סלע מחלוקת מהותי המעורר סכסוכים ומעכב את השלמת הליך הגירושין.  

ניתן להסכים על אופן חלוקת הרכוש בהסכם ממון שנערך לפני הנישואין או במהלכם וכן במסגרת הסכם הגירושין. באופן כללי נהוג שרכוש שנצבר במהלך חיי הנישואין יחולק באופן שווה בין בני הזוג, ואילו רכוש שהובא לנישואין על ידי אחד מבני הזוג, כמו גם מתנות, ירושות, וכספי פיצויים וגמלאות בגין נכות או מוות, שהתקבלו במהלך הנישואין – לא יחויבו בחלוקה.

במידה ובני הזוג אינם מצליחים להגיע להסכמות אלו, חלוקת הרכוש תוכרע בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג. בהתאם לחוק, עבור בני זוג שנישאו לפני ה- 01.01.1974 חלוקת הרכוש תעשה, באין הסכם ממון, עפ"י הלכת השיתוף, ואילו עבור זוגות שנישאו לאחר תאריך זה, החלוקה תעשה בהתאם להסדר איזון משאבים. ההבדל העיקרי בין שתי הלכות אלו הינו שעפ"י הסדר איזון המשאבים, חזקת השיתוף חלה גם על רכוש שאינו רשום על שם בני הזוג, (למעט חריגים), כל עוד נצבר בתקופת חייהם המשותפים.

משמורת הילדים
במסגרת הפרק הזה של הסכם הגירושין, יוחלט על הסדר המשמורת על הילדים וזמני השהות שלהם בבית כל אחד מההורים. כיום הנטייה היא להגדיר אחריות הורית משותפת (מה שכונה בעבר משמורת משותפת) אולם אין הדבר מחייב גם הגדרה של זמני שהות שווים, וההורים יכולים להחליט על חלוקת זמני השהות לפי רצונם. 

מזונות ילדים

בעריכת הסכם מזונות, ההורים רשאים להגיע לכל הסדר המקובל עליהם, מבלי להתייחס להוראות הדין הנהוגות בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, אשר לוקחים בחשבון את גיל הילדים וצרכיהם, רמת ההשתכרות של ההורים וחלוקת זמני השהות. יחד עם זאת, על מנת לתת להסכם תוקף של פסק דין, יש להביאו לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. כמו כן לילדים תמיד עומדת הזכות לתבוע מהם מזונות בבית המשפט.
חשוב לדעת כי הסכם מזונות, וגם לאחר שאושר כפסק דין, לעולם אינו סופי ותמיד יש אפשרות להגיש בקשה לשינוי סכום המזונות בעקבות שינוי בנסיבות הצדדים.  

לקבלת ייעוץ מקצועי בנוגע להסכם גירושין
פנו אלינו לטלפון 050-5076507

עו״ד קובי ישראל
משרד עורכי דין

קובי ישראל משרד עורך דין הינו משרד בוטיק מוביל המתמחה בתחום דיני משפחה וניהול משברים במשפחה, לרבות גירושין, צוואות וירושות, עזרה וסיוע לאנשים בחובות בהוצאה לפועל וחדלות פירעון (פשיטת רגל).
 המשרד הוקם ע"י עו"ד קובי ישראל, אשר הינו בעל ידע עשיר ועתור ניסיון בתחום דיני המשפחה. במסגרת עבודה זו הוא מלווה מאות תיקים שונים ואף מייצג לקוחות דרך משרד המשפטים – סיוע משפטי.

טלפון

050-507-6507

שעות פעילות

א׳ - ה׳ 09:00-18:0

למידע נוסף השאירו פרטים